Główny Lekarz Weterynarii na platformie ZIPOD uruchomił moduł „Mapa zgłoszeń dzikich ptaków”. Moduł ten związany jest ze stroną służącą do zgłoszeń podejrzeń wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich. Powyższe wynika z  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 marca 2023 r. w sprawie wprowadzenia „Krajowego programu mającego na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian influenza) u drobiu i dzikich ptaków” na 2023 r.

Zgłoszeń dzikich ptaków można dokonywać za pośrednictwem aplikacji ZIMP, dostępnej do pracy przy komputerze i jako aplikacja na telefon, dostępnej pod linkiem:  https://zimp.wetgiw.gov.pl:4443/

W Europie rośnie ilość ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dotyczy to zarówno drobiu, jak i dzikich ptaków. Sytuacja taka rozwija się w regionach migracji dużych ilości ptaków dzikich, w Szwecji, Danii, Niemczech, Francji, Niderlandach, Hiszpanii i na Węgrzech. Główny Lekarz Weterynarii we współpracy w Państwowym Instytutem Weterynarii-PIB w Puławach ustalił okres zagrożenia wystąpienia HPAI w naszym kraju („sezon grypowy”) od 1 października 2022 do 31 marca 2023.
W związku z powyższym przypominamy o obowiązku przestrzegania obowiązków określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

W załączeniu ulotki informacyjne o podstawowych obowiązkach dotyczących zapobiegania grypie ptaków.

Informacja-Grypa-ptaków-informacje-ogólne Pobierz

Informacja-Ulotka-grypa-ptaków Pobierz

Informacja-Zasady-bioasekuracji Pobierz